امام خمینی: اگر دانشگاه اصلاح شود مملکت اصلاح می شود
تاريخ : سه شنبه بیست و هشتم آذر ۱۳۹۱ | 12:43 | نویسنده : نانوبیورادیولوژیست

شب یلدا با هندوانه یا بی هندوانه

دکتر حسین روازاده

در گذشته که امکانات انبارداری و حمل و نقل و کاشت میوه های گلخانه ای وجود نداشت، میوه هر فصلی در همان فصل تولید و عرضه می گردید. ولی متاسفانه با پیشرفت و توسعه تکنولوژی بجای استفاده بهینه از این فن آوریهای روز و ابزارهای نوین در راستای تحقق اهداف عالیه بشر، صرفاً برای کسب درآمدهای سرسام آور، میوه ها، صیفی جات و محصولات کشاورزی مخصوصاً محصولات وارداتی با انواع سموم شیمیایی و بعضاً گلخانه ای تهیه، با انواع نگهدارنده های شیمیایی انبار کرده و در همه فصول در سطح وسیع عرضه می گردد.

در حالیکه در طب سنتی مصرف میوه های فصل هر منطقه برای افراد آن منطقه مفید دانسته و توصیه شده است.
یکی از بدترین مواردی که فقط چند ده سال است به عنوان رسمی غلط در آمده است، خوردن هنداونه در شب یلدا می باشد در حالیکه در قدیم طبق سفارش حکما در شبهای طولانی زمستان، خوردن انار، کدو حلوایی، آجیل و خشکبار گرم و محصولات فصل زمستان مرسوم بوده است.
هندوانه دارای مزاج سرد و تر است و میوه فصل تابستان محسوب می شود. مزاج فصل زمستان سرد و تر است لذا خوردن این میوه در فصل سرما و بدتر از آن در چله زمستان و آنهم در شب (که خود شب هم دارای مزاج سرد و تر است) کاری کاملاً اشتباه می باشد.
این کار قطعاً باعث غلبه بلغم در افراد می گردد و برای بدن بیماری و عوارضی را به همراه خواهد داشت. مخصوصاً برای افراد با مزاج بلغمی یا سالمندان که بیشتر بلغم آنها را اذیت می کند.

توجه( از کتاب تغذیه کردافشاری صفحه ۵۹):

مصرف هندوانه برای سردمزاجان و کسانی که مشکل معده و طحال دارند مضر است. هندوانه به جهت لطافتی که دارد بهسرعت تبدیل به صفرا می شود لذا مصرف آن به صفراوی مزاجان توصیه نمی شود.

اگر باهر توجیهی در شب یلدا هندوانه خوردید حتماً از آجیلهای گرم شب یلدا مثل گردو، پسته و بادام و کشمش به مقدار فراوان میل کنید که از آثار سردی هندوانه بکاهد.
در قدیم حکما برای نگهداری میوه ها نیز تدابیر و اصول مفید برای سلامتی را مد نظر داشتند. مثلاً انگور را تبدیل به کشمش و مویز می کردند و در فصل پاییز که دارای طبع سرد و خشک است مصرف کشمش که دارای مزاج گرم و تر است را توصیه می کردند و در فصل زمستان که دارای طبع سرد و تر است مصرف مویز که دارای تری و رطوبت بخشی کمتری نسبت به کشمش است را توصیه می کردند.

معمولاً افراد در مهمانی های شب چله پرخوری می کنند، توصیه می شود شامتان را در اول شب و با حجم کمتر میل کنید تا با مصرف سایر پذیرایی های شب چله دچار عوارض پرخوری نشوید.

نظر متخصصان طب سنتی ایران

خوردت هندوانه در شب یلدا یک رسم نوپدید و البته غیر اصولی است؛به طور کلی خوردن هندوانه و سایر میوه های این چنینی که زمان اصلی رویش آنها در تابستان است، در فصل زمستان توصیه نمی شود؛ چرا که مزاج فصل زمستان سرد و تر است و هندوانه نیز مزاج سرد و تر دارد و باعث ایجاد سردی و تری بیش از حد در بدن و علایمی مثل سستی، بی حالی و اختلالات گوارشی می شود. یکی دیگر از میوه های نامناسب این فصل خیار است.
 بهترین میوه های این فصل که برای شب یلدا نیز مناسب هستند انار شیرین، ازگیل، سیب شیرین و پرتقال شیرین است که البته از مصرف هم زمان انها نیز باید پرهیز کرد (مخصوصا افرادی که دارای مشکلات گوارشی هستند).تاريخ : یکشنبه بیست و ششم آذر ۱۳۹۱ | 14:25 | نویسنده : نانوبیورادیولوژیست
کتب زیر نمونه ای از کتب موجود در گروه آموزشی است که با تخفیف ارائه می گردد.

آدرس: 

اردبیل- بازار- روبروی مجتمع تجاری ۱۱۰( بازار ۱۱۰)- طبقه دوم - گروه آموزشی دانشمندان جوان

 تاريخ : یکشنبه بیست و ششم آذر ۱۳۹۱ | 1:11 | نویسنده : نانوبیورادیولوژیست

بررسی عوارض کپسول اکسیر

این دارو به صورت کپسول های ۴۰ تایی با هولوگرام اکسیر و به اسم اکسیر جهت چاقی و اشتهازایی از سوی برخی عطاران به خریدارانی که هیچگونه اطلاعی از ترکیب این دارو ندارند با قیمتی حدود ۱۲ هزار تا۲۳ هزار تومان عرضه می شود.

سوالات:

- چرا دارو هیچگونه شماره ثبتی از وزارت بهداشت ندارد؟

- دارویی که در عرض در طول ۲۰ روز ۷ الی ۱۰ کیلو وزن را افزایش میدهد شک برانگیز نیست؟

- این چطور گیاهی است که جادوی شیمیایی می کند؟

- چرا تولیدکننده هیچ نامی از محتویاتش روی جعبه نیاورده است؟

متاسفانه خیلی از عطاران حتی با وجود اینکه مخاطرات قرص ترامادول و متادول و امثال این ها را میدانند  اقدام به فروشی تنی این محصولات می کنند؟

- چرا دانشگاه علوم پزشکی سکوت می کند؟

-وقتی ما یه مرکز آموزشی می زنیم و برای علم و پیشبرد علمی مملکت خدمت کنیم مجوز هم نداشته باشیم یه لشگر از سازمان ها سرمون می ریزه ولی در این مورد سکوت می کنند؟

- میخواستیم اردبیل مرکز پذیرش دایر کنیم که بیمارانی که برای تصویربرداری و کارهای آزمایشگاهی به شهر تبریز میرند ۸۰ درصد کاراشو ما انجام بدیم مسئولان دانشگاه شدیداً مخالفت کردند، چرا ؟

اما یه نفر میره دندانسازی باز می کنه دیپلم هم نداره یه عطاری میاد غیرپزشکی هم هست به کار پزشک مداخله می کنه هیچی بهش نمی گند چرا؟

بررسی اثرات توسط متخصصین طب سنتی

 * دکتر حسین رضایی زاده ( متخصص طب سنتی):

پاسخ ایشان به این موضوع که بهم ایمیل کرده اند اینگونه است.

بسم الله
سلام
مطابق گفته نویسنده که به حق هم هست
درباره دارویی که نمیدانیم چیست منطقا هیچ اظهار نظری نمیتوان داشت، چیزی که مسلم است اینکه ترویج هردارو بدون مجوز یا معرفی کلی محتویات یا، احتمال تداخلات دارویی آن کاملا غیرقانونی و غیراخلاقی است.
یا حق

 * دکتر رضا منتظر( مدرس طب سنتی)

سلام بر شما
همین مطالبی که فرمودید برای اطلاع رسانی خوب است.
طبیعتا دارویی که نه ترکیبش مشخص است نه هویت سازنده اش نباید توزیع و مورد استفاده قرار گیرد.

 متاسفانه اسم دارو بطور وسیع در اینترنت آمده بنابراین ظاهرا در کل کشور توزیع شده است.

منتظر جواب بقیه اساتید هم بمانید.

بررسی از منظر خودم

تو اینترنت که سرچ کردم این دارو ترکیبی به نام آنتی هسیتامین سیپروهپتادین داشت. یعنی ۵ تا ۶ عدد این قرص خرد و تو یه کپسول ریخته شده است. به عبارتی یه کپسول محتوی ۶ عدد قرص است. اگر طرف، روزی دو عدد از این کپسول بخورد ۱۲ عدد ان را بدون اینکه اطلاعی داشته باشد قورت داده است.

 حالا فقط اسم یه ترکیبشو پیدا کردم خدا میدونه بقیش چیه؟

یه بار یه دارویی رو بردم به یه استاد فارموکولوژی دانشگاه علوم پزشکی نشان دادم  خواستم که محتویاتشو تجزیه و تحلیل کنیم، نشست برام فلسفه بافت.

بررسی سیپروهپتادین

درست است که این دارو برای تحریک اشتها هم تجویز می شود اما نه به اندازه ۱۲ قرص در روز.

مصرف در بالغین ۳ تا ۴ قرص در روز است یعنی ۴*۳=۱۲ میلیگرم در روز نه ۴*۱۲= ۴۸ میلیگرم در روز.

اندیکاسیون های این دارو فقط برای تحریک اشتها نیست، ببینید:

- علایم آلرژی

- کهیر

- کونژنکتیویت ( ورم ملتحمه چشم)

- سردرد های خوشه ای عروقی

 

در واقع این دارو مهمترین عوارض جانبی که دارد افزایش وزن است.

از دیگر عوارض جانبی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

- کاهش فشار خون

- افزایش فشار قلب( نبض)

- کم خونی همولیتیک ( تخریب گر خون)

- ترومبوسیتوپنی

- یبوست

- خشکی دهان

- تاری دید

- احتباس ادراری

- توهم بینایی

- سردرد

- آگرانولوسیتوز

سوال:

کدوم داروی گیاهی این همه عوارض جانبی داره؟

نتیجه:

مصرف این دارو به هیچ وجه توصیه نمی شود.

پیشنهاد:

برای افزایش وزن با یک پزشک متخصص طب سنتی مشورت کنید و دکتر در صورت صلاحدید از داروهای مسمن( چاق کننده) به شما که کاملاْ گیاهی است تجویز نماید.

توصیه:

یه فردی که فوق دکترای گیاه پزشکی- فوق دکترای گیاه دارویی هم داشته باشه حق مداخله در کار پزشکی را ندارد. مگر این که پزشک باشد و چندین واحد علوم بالینی گذرانده باشد و به عبارتی حکیم باشد.

چرا به پزشک PHD نمی گویند و MD می گویند.

MD یعنی دکترای پزشکی، کسی که نصف عمرشو برای آموختن آموزه های بالینی کرده است. پس کار طبابت را به انها وانهیم بهتر است تا با یک غیرمتخصص .

( درست است که با پذیرش تنی پزشکی در دانشگاه آزاد حیثیت این رشته زیر سوال رفت. ولی شما سعی کنید به پزشکی مراجعه کنیدکه فارغ التحصیل دانشگاه سراسری باشد مطمئن باشید بی سوادترین پزشک سراسری برتر از باسوادترین و دانشمندترین پزشک آزاد است. با مراجعه به پزشکان سراسری  چه در حیطه پزشک خانواده و ... خودتان را بیمه و زندگیتان را تضمین کنید. این یک توصیه بودید.)

 تاريخ : پنجشنبه بیست و سوم آذر ۱۳۹۱ | 12:21 | نویسنده : نانوبیورادیولوژیست

شربت گاوزبان (رامش)

شربت رامش یک نوشیدنی مفرح و شادی بخش و ضد افسردگی است که بر پایه اصول طب سنتی ایران تولید و استاندارد شده است و موجب ایجاد نشاط در افراد می شود و به قوای طبیعی بدن در هضم و پاکسازی خلط سودای مضر و غیرطبیعی کمک می کند.
 یکی از ترکیبات اصلی این نوشیدنی فرح بخش گل گاوزبان ایرانیEchium moenum F.M.)) می باشد.

گیاه شناسی و اجزای مورد استفاده:
 این گیاه که در کتب طب سنتی ایران با نام لسان الثور (نام عربی گیاه) نیز آمده است از گیاهان بومی ایران است (1)
 خواص دارویی این گیاه توسط رومی ها در اوایل قرن سوم قبل میلاد شناخته و به اروپا معرفی شد. هومر شاعر و موخر یونانی از این گیاه به عنوان شادی آور و غم زدا نام برده است. رومی ها از سالیان بسیار دور برگ های گیاه را در شراب می خیساندند و از آن به عنوان نوشیدنی ارزشمند جهت آرام بخشی و برطرف نمودن مشکلات عصبی استفاده می کردند (2)


 عقیلی خراسانی در مخزن الادویه آن را چنین توصیف کرده است: نباتی است جمیع اجزاي آن با خشونت و مزغب و منقط به نقطه هاي شبیه به خار و ساق آن باریک و خشن مانند پاي ملخ و سبز مایل به زردي و به قدر ذرعی و برگ و آن بزرگتر و سیاه و ضخیم و با خشونت و منقط به نقطه هاي سفید شبیه بخار و مزغب شبیه به زبان گاو و مفروش بر روي زمین و ربیعی (روینده در فصل بهار) است و تازه آن سبز مایل به زردي و کهنه آن مایل به سیاهی و هر چند کهنه تر گردد سیاه تر شود و گل آن لاجوردي رنگ به شکل گل انار و از آن کوچکتر و طولانی و تخم آن کوچک اندك طولانی و سفید و از حب القرطم اندك باریک تر و در قمعی و اندك لعابی و تخم آن را مدور نیز گفته اند منبت آن اکثر بلاد خصوص گیلان که در آنجا بسیار خوب می شود(3).


 گل گاوزبان از خانواده بوراژيناسه، گياهي است دو ساله يا پايا، پوشيده از كرك‏هاي نرم و نازك، يا بلند و ابريشمي، با ساقه ايستاده، برگ ها معمولاً داراي رگبرگ منفرد، گل داراي كاسه خشن با تقسيمات نيزه اي و پايا، جام گل، بزرگ سه برابر بلندتر از كاسه، پوشيده از كر كهاي كم، پرچم ها محتوي درون جام، خامه كر كدار و دوشاخه، گل آبي مايل به ارغواني. گل آذين: گرزن ساده و بلند، ميوه: فندقه، بزرگ، نوك تيز و جوش دار.
 موسم گل اين گياه آغاز ارديبهشت تا اوايل خرداد است. اين گياه تقريباً در تمام نواحي گيلان و مازندران، ارتفاعات كندوان، كلاردشت، ارتفاعات چالوس، بين منجيل و رستم آباد و ... گزارش شده است (4)


 کیفیت مفرده:
 تازه آن در اول گرم و تر و خشک آن را رطوبت کمتر و مایل به یبوست و قوت آن تا هفت سال باقی می ماند و گل آن الطف جمیع اجزاي آن(3).
 افعال و قوا در طب سنتی ایران:
 مفرح و مقوي ارواح و حرارت غریزي و اعضاي رییسه( در کتاب مزاج شناسی توضیح داده شده اند) و حواس و ملین طبع و مسهل مره صفرا و اخلاط محترقه و سوداي متولد از خلط سوداوي و تسکین اعراض آنها و امراض سوداویه مطلقا.
 آشامیدن آن با مطبوخات مناسبه جهت سرسام و برسام و مالیخولیا و جنون و نیکویی حواس و رنگ رخسار و تفریح و رفع خشونت قصبه ریه و سینه و سرفه و ضیق النفس و درد گلو و سینه و شش و خفقان سوداوي و توحش و وسواس و حدیث نفس و فزع و خوف و غم و هم و یرقان و سنگ گرده و مثانه و مطبوخ آن با نبات و یا با شکر و یا ماءالعسل جهت خشونت سینه و قصبه یرقان و سنگ گرده و مثانه و سرفه و ضیق النفس. آشامیدن دو درم گل آن با یک درم گل ارمنی و دو درم شکر جهت خفقان و خشونت سینه و سرفه و انعاش حرارت غریزي و قوي و ازاله یرقان و تفتیت حصات و تصفیه رنگ رخسار و ذرور محرق آن در دهان جهت قلاع دهان اطفال و تسکین لهیب و سوزش دهان و سستی لثه و به دستور غیر محرق آن ولیکن از آن ضعیفتر.

 مضر سپرز، مصلح آن صندل سفید.


 مقدار شربت: از جرم آن از دو درم تا پنج درم، در مطبوخ و منقوع از پنج درم تا ده درم و از آب آن تا چهار اوقیه. (3)

 کاربردها در طب نوین:
 مواد موثره موجود در این گیاه عبارتند از:
 - anthocyanidine (13%)
 - flavonoid aglycons (0.15%)
 - منبع خوبی از اسیدهای چرب (Gamma linoleic acid:GLA )(5).
 - موسیلاژ به میزان 3 الی 5 درصد
 - املاح سدیم و پتاسیم در دم کرده 10 درصد کلبرگ های گل گاوزبان به ترتیب به میزان 5/11 و 250 میلی گرم در لیتر می باشد(6).
 - به طور كلي اندامهاي مختلف گياه به خصوص گل داراي لعاب نسبتا فراوان در حدود ٣٠ درصد است.
 - سرشاخه گلدار گياه مقدار بسيار جزئي اسانس و املاح مختلف از جمله منگنز، منيزيم و اسيد فسفريك دارد.

- ماده رنگي به نام آنتوسيانين كه در واكوئل سلولها محلول بوده در مقابل PH شيره واكوئلي، تغيير حاصل مي نمايد.
 در سال هاي گذشته پژوهش هاي متعددي روي گياه Echium amoenum انجام شده است، از جمله اين تحقيقات:
 بررسي اثر ضدباكتري، بررسي اجزاي تشكيل دهنده اسانس گلبرگهاي گياه، بررسي آلكالوييدهاي پيروليزيدين و تركيبات فنلی، بررسي اثرات ضد اضطرابی، ضد دردی و ضدتشنج در حيوان و مطالعه اثرات آنتي اكسيداني، درمان افسردگي خفيف تا متوسط و درمان اختلالات رواني در بيماران انساني بوده اند، تمام اين پژوهش ها توسط محققين ايراني و روي اندام دارويي گياه ( گل های (E. amoenum انجام شده اند (7).
 همچنین کارآزمایی بالینی با هدف بررسی اثربخشی عصاره آبی گل گاوزبان در درمان بیماران مبتلا به اختلال وسواسی-اجباری (33 بیمار) نشان داده است که این عصاره، داروی موثر و بی خطر برای درمان این بیماران می باشد اگرچه مطالعات بیشتر برای تایید آن لازم است (8)
 در مطالعه انجام شده در 10 گروه موش صحرایی نشان داده مصرف مخلوط گل گاوزبان به همراه دم کرده لیموعمانی باعث کاهش ضربان قلب می شود (9)
 مقدار مصرف آن حداکثر 4 گرم در روز به صورت دم کرده است (6).


 خطرات و هشدارها:
 با توجه به وجود آلکالوئیدهای غیراشباع پیرولیزیدین سمی در گل گاوزبان، مصرف آن تنها به صورت دم کرده (عصاره آبی) و مطابق فرمول معرفی شده در منابع طب سنتی مجاز است و عصاره های الکلی این گیاه به دلیل حل شدن ترکیبات قطبی پیرولیزیدین موجب مسمومیت کبدی می شود (6) اگرچه آزمایش های به عمل آمده نشان داده که گل های گیاه گاوزبان ایرانی فاقد هرگونه آلکالویید، تانن و گلیکوزید سیانوژنیک بوده است (2)
 سایر گیاهان خانواده گاوزبان از قبیل Borago officinalis که در سرماخوردگی استفاده می شوند به دلیل داشتن آلکالوئیدهای پیرولیزیدین-که سمیت کبدی ایجاد می کند- محدودیت مصرف دارد (9).
 همچنین در مطالعات حیوانی گل گاوزبان دارای اثر افزایش دهندگی فشارخون به ویژه در فشار بالا است، بنابراین در فشارخون بالا توصیه نمی شود (11).


 موارد احتیاط:
 افراد دارای فشارخون، بیماری های حاد کبدی و دیابت باید طبق نظر متخصص طب سنتی این دارو را مصرف نمایند.

  منابع:
 ‏(1) دکتر ابوالقاسم سلطانی، دایره المعارف طب سنتی گیاهان دارویی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ایران، جلد 1، ص:374
 (2) عبدالرسول صالح زاده، هادی صمصام شریعت، بررسی گونه های مختلف گاوزبان موجود در بازار داروهای گیاهی ایران و مقایسه با گونه های استاندارد، دانشکده داروسازی، دانشگاه اصفهان، پایان نامه دکتری داروسازی، 1368
 (3) محمد حسین عقیلی خراسانی، مخزن الادویه، ص:703
 (4) Ghahraman A. The Flora of Iran. National Society of Natural Resources Protection. Tehran, 1978, Vol. 1, pp: 74 - 5.
 (5 M. R. Heidari, A. Mandegary , A. Hosseini and M. Vahedian , 2006. Anticonvulsant Effect of Methanolic Extract of Echium amoenum Fisch and C.A. Mey. Against Seizure Induced by Picrotoxin in Mice. Pakistan Journal of Biological Sciences, 9: 772-776.
 (6) Iranian herbal pharmacopoeia. Codification committee, 1st ed., Tehran, Ministry of Health and Medical Education, 2002; pp667- 72, 717-23

 (7) فراز مجاب، عبدالعظيم بهفر، فرزاد كبارفرد، بهمن نيك آور، بهنوش جعفري، Echium amoenum Fisch et. Mey. بررسي تركيب اسيدهاي چرب دانة گياه، فصلنامه گياهان دارويي، سال هشتم، دوره اول، شماره مسلسل بيست و نهم، زمستان 1387
 (8) مهدی سیاح برگرد، حاتم بوستانی، محمد سیاح، فرزاد فضیله، محمد کمالی نژاد، شاهین آخوندزاده، اثربخشی عصاره آبی گل گاوزبان در درمان اختلال وسواسی – اجباری، فصلنامه گیاهان دارویی، سال چهارم، شماره15، تابستان 1384
 (9) Newall CA, Anderson LA, Phillipson JD. HerbalMedicines. London, The Pharmaceutical Press,1996: pp 49, 87
 (10)تاثیر دو فرآورده گیاهی سنبل الطیب و گل گاوزبان بر آزمون های عملکرد کبد و کلیه در موش صحرایی، مجله دانشگاه علوم پزشکی کرمان، دوره 11، 1382، ص: 22-27
 (11)انیسه مسعود حمیدی، محمد خاکساری، خاطره هژبری، اثرات مصرف عصاره آبی گل گاوزبان و لیموعمانی بر فشارخون و ضربان قلب قبل و بعد از تزریق فنیل افرین در موش صحرایی نر، مجله دانشگاه علوم پزشکی کرمان، دوره 18، شماره4، 1390، ص: 349-

توجه: تمامی کتب  و داروهای سنتی در استان اردبیل توسط گروه آموزشی دانشمندان جوان ارائه می شود.

نشانی:

اردبیل- بازار- روبروی مجتمع تجاری ۱۱۰( بازار ۱۱۰)- طبقه دوم - گروه آموزشی دانشمندان جوانتاريخ : چهارشنبه بیست و دوم آذر ۱۳۹۱ | 13:32 | نویسنده : نانوبیورادیولوژیست

حمله به حجامت در کتب علوم زیستی دبیرستان

چند روز قبل مدیر محترم سایت طب جامع اسلامی اطلاع دادند که مولفین کتاب علوم زیستی سال اول دبیرستان زحمت کشیده و در صفحه 99 در بیان راههای سرایت ایدز، حجامت را هم بی نصیب نگذاشته اند :

سوال:

آیا مولفان این کتاب پزشک هستند، پس اگر نیستند چرا در کار پزشکی مداخله می کنند؟

البته در سال های گذشته حمله به حجامت و آوردن نام این سنت نبوی در کنار انحرافات جنسی به دفعات تکرار شده است :

نمونه ای از حمله به حجامت در سالهای گذشته

وزارت بهداشت نیز در آن سالها همواره مردم را از انجام حجامت به دلیل خطر ابتلا به هپاتیت و ایدز منع و پزشکانی که بیماران را حجامت می کردند به دادگاه معرفی میکرد. اتهامی که هیچگاه اثبات نشد و در نهایت هم با رای شورای محترم نگهبان و دیوان عدالت اداری بخشنامه هایی که انجام حجامت را ممنوع اعلام کرده بود خلاف شرع شناخته و ابطال شد.

و اما بدنام کردن حجامت در کتب درسی دانش آموزان اقدامی تازه و قابل تامل است. آن هم در شرایطی که وزارت بهداشت رسما انجام حجامت و زالودرمانی و سایر خدمات طب سنتی را در مطبها مجاز اعلام نموده است.

بنده ( دکتر رضا منتظر) هرچه فکر می کنم نمی توانم بر صداقت نویسندگان این متن درسی صحه بگذارم. آیا آنها مستنداتی مبنی بر این که حجامت (حتی با وسایل آلوده) باعث ایدز می شود به دست آورده اند؟ اگر چنین است آن را نشان دهند. اگر سندی بر این ادعا ندارند، حق نداشته اند بر اساس ظن و گمان و آرای باطل شده چند سال قبل وزارت بهداشت روی ذهن صدها هزار دانش آموز تاثیر بگذارند. زمانی مجازیم حجامت را به عنوان یک روش انتقال ایدز معرفی کنیم که شواهد و مستنداتی برای آن وجود داشته باشد. وقتی طی سالهای متمادی حتی یک نفر مبتلا به ایدز نداریم که آلوده شدن وی با حجامت اثبات شده باشد چرا باید بر پایه فرضیات توهم آمیز نظر بدهیم؟ آن هم در کتاب درسی مدارس؟

البته شاید نویسندگان متن فوق تصور کنند که راه فرار برایشان باز است و اگر مورد بازخواست قرار گیرند، می توانند بگویند که منظورشان وسایل آلوده به ویروس بوده و خود حجامت را نفی نکرده اند. اما این دلیل نباید آنها را تبرئه کند زیرا:

 اولا باید نشان دهند که در کدام مطب و کجای این مملکت حجامت با چاقو و تیغ ریش تراش انجام می شود که لازم دیده اند به جمیع دانش آموزان هشدار بدهند.

 ثانیا اگر منظور آنان بیان مثالهایی از انواع جراحات آلوده بوده، چرا فقط از حجامت اسم برده اند؟ میتوانستند از دندانپزشکی، ریش تراشیدن آقایان، کار کردن با چاقوی آشپرخانه توسط بانوان و زمین خوردن کودکان هم نام ببرند که هم شایع تر هستند و هم تیغ ریش تراش و چاقوی آشپزخانه برخلاف تیغ حجامت، استریل نیستند. ضمنا باید از مشاغلی مثل مکانیکی، خیاطی، نجاری، آهنگری، بنایی، شیشه بری و .... هم نام ببرند چون در همه اینها امکان ایجاد زخم آلوده بیشتر از حجامت است که با تیغ استریل انجام میشود.

نکند عده ای که نتوانسته اند بعد از سالها تلاش حجامت را در کشور ممنوع کنند، اکنون وارد جنگ نرم شده و سعی نموده اند تا با اعمال نفوذ در نگارش کتب درسی، به طور غیر مستقیم ذهن جوانان را بر علیه حجامت و طب سنتی مخدوش کنند؟

بنده تصور می کنم حتی اگر دست مخالفین حجامت پشت پرده این موضوع نباشد، جهل و ناآگاهی و غفلت نویسندگان قطعی است. لذا به نظر بنده همه موظفیم در این خصوص اطلاع رسانی کرده و علاوه بر آن از راههای قانونی از آموزش و پرورش به سبب تشویش اذهان دانش آموزان که آینده سازان این مملکت هستند شکایت کنیم تا اولا این مطلب در کتاب درسی سال آینده اصلاح و ثانیا وزارت آموزش و پرورش موظف شود تا با ارسال حتی یک صفحه اصلاحیه هم که شده به معرفی حجامت و خواص آن برای دانش آموزان بپردازد. خواهش اینجانب از همه شما این است که به سادگی از کنار این موضوع نگذرید تا این خشت کج در آموزش و پرورش دیوار را تا ثریا کج نکند. لطفا هریک از شما عزیزان سریعترین راه را برای پیگیری موضوع می داند، اطلاع دهد و راسا نیز اقدام نماید. والعاقبه للمتقین.

نویسنده: دکتر رضا منتظر( مدرس طب سنتی ایران)


 شاید رابطه حجامت و ایدز برگردد به دلاک ها.

دلاک هایی که هیچ علمی از پزشکی نداشتند و به صورت غیربهداشتی کارهای حجامت می کرده اند. اما امروزه با آمدن و به روز شدن و سایل حجامت رابطه آن با ایدز به کلی منسوخ شده است مگر این که حجامت توسط افراد غیر مجاز و با بی توجهی به امر بهداشت و درمکان های غیربهداشتی انجام گردد.

به نظر من درست آموزش دادن  و  آوردن معلمان باسواد به آموزش و پرورش بهتر از این است درباره موضوعی که نه درباره اش تحقیق درست و حسابی کردیم و چیزی می دانیم حرفی به میان آوریم.

به صراحت می گویم حاجی بابایی بشنود و ناراحت بشود بذار بشود اکثر معلمان ما بی سواد تشریف دارند بی سوادی این ها باعث بی انگیزگی دانش آموزان هم می شود.

- صریحاْ می گویم استخدام دبیران غیرسراسری ظلم به دانش آموزان است. چون دانش اموزان آینده سازان این مملکتند. وباید دبیران باسواد و باانگیزه استخدام آموزش و پرورش شوند. نه آزادی- نه پیام نوری و نه .....

حق هم دارند بی سواد باشند و بی سواد بمونند و قتی یه معلم ورزش، گرافیک، پرورشی بیشتر از دبیران زیست، شیمی و... حقوق دریافت می کنند.

مثال ها:

- معلم ادبیات دوم دبیرستان ما بلد نبود از روی کتاب بخواند شعر معنی کند و سوال طرح کند.

- معلم فیزیک ما همچنین.

- معلم ریاضی و... .

در دوران دبیرستان بهترین معلمان ما انگشت شمار بودند و میخوام از انها صمیمانه تشکر کنم:

- جعفر فرزانه - معلم زیست پیش دانشگاهیمان.

- ابراهیمی- معلم ریاضی سوم دبیرستان.

- دانشیار- معلم ریاضی اول دبیرستان.

- بخشنده- معلم فیزیکمان.تاريخ : جمعه هفدهم آذر ۱۳۹۱ | 1:22 | نویسنده : نانوبیورادیولوژیست

گذری کوتاه بر تدابیر کلّی در آلودگی هوا بر پایۀ آموزه‌های حکیمان طب ایرانی

نخست اشاره می‌کنم که آلودگی هوا با مشخصات امروزی، پدیده‌ای جدید است که در گذشته به این شکل سابقه نداشته است، با این حال بر پایۀ آموزه‌های حکیمان و با نگاه به طب مدرن و ناتروپاتی(ناترو: طبیعت  پاتی: بیماری) می‌توان به‌شکل گذرا، این پرهیزها و توصیه‌ها را در این شرایط ارائه کرد:

 پرهیزها:
 1. پرهیز از ورود مواد زاید و سمّی دیگر، که نهایتاً انباشت سموم را در بدن افزایش می‌دهند:
 مانند پرهیز از مصرف سیگار و قلیان؛ استفاده نکردن از حشره‌کش در محیط، و پرهیز از پخت‌وپز بدون تهویۀ مناسب در آشپزخانه، و پرهیز از مصرف غذاهای مانده، گوشت‌های صنعتی و خوراکی‌های حاوی مواد نگهدارنده، روغن‌های چندبار حرارت‌دیده مانند فست‌فودهای سرخ‌شدۀ بازاری، تنقّلات بازاری مانند چیپس و پفک.

توجه:

مواد نگهدارنده در غذا موجب جهش های ژنتیکی می شود. که جهش ها موجب سرطان می گردند. (بهری)

 2. پرهیز از همۀ اموری که غلظت خون (در معنای کلّی آن، و نه فقط پُلی‌سایتمی) را افزایش می‌دهند: مانند مصرف گوشت گاو، عدس، بادنجان به‌خصوص میرزاقاسمی، گوشت‌های صنعتی، غذاهای خمیری مثل ماکارونی، و غذاهای چرب و سنگین مثل کلّه‌پاچه.

 3. پرهیز از همۀ اموری که یبوست‌آور هستند و دفع موادّ زاید از طریق روده را کاهش می‌دهند:

 مانند غذاهای خشک، عدس‌پلو، موز سفت، میوه‌های ترش مانند به ترش و انار ترش، سنجد، خرمالوی گس.

 4. پرهیز از آرایش‌های سنگین که همین تنفس اندک پوست را نیز کاهش می‌دهند.

 5. پرهیز از همۀ اموری که نیروی عمومی بدن را کاهش می‌دهند مانند خواب ناکافی، شب‌زنده‌داری، ورزش شدید و طولانی، زیاده‌روی جنسی، مواجهه با هوای بسیار سرد، مواجهۀ طولانی با تابش‌های الکترومگنتیک به‌خصوص رایانه و تلفن همراه.


 توصیه‌ها:
 به طور کلّی توصیه می‌شود در شرایط آلودگی هوا، از خوراک‌ها و روش‌هایی استفاده شود که از راه‌های گوناگون، آثار زیان‌آور مواد آلاینده را کاهش می‌دهند. این راه‌ها به‌ بیان کلّی عبارت‌اند از:
 اثرات آنتی ‌اکسیداتیو و Scavengering، بهبود گردش خون مرکزی و محیطی، تقویت مخاطات و راه‌های تنفسی، انبساط راه‌های هوایی، انبساط عروق خونی، اعتدال قوام خون، لینت مزاج، دفع برخی متابولیت‌های سمّی، تقویت سیستم عصبی مرکزی و قلب).
 بدین ترتیب مصرف این خوراکی‌ها سودمند است:
 - سیب شیرین
 - انار شیرین یا کمی مایل به ترشی
 - پرتقال شیرین
 - سالاد کاهو، هویج رنده‌شده، روغن زیتون با کمی آب نارنج طبیعی
 - سوپ‌های سبزیجات همراه با زرشک، هویج رنده‌شده، شلغم، و به
 - دمنوش آویشن شیرازی به‌ویژه برای مبتلایان آسم و برونشیت
 - دمنوش گل گاوزبان همراه ریشۀ سنبل‌الطیب و بهارنارنج، به‌ویژه برای افسردگان، و افراد مبتلا به پرفشاری خون.

 و نیز:
 - بوییدن گلاب و عرق بهارنارنج، بوییدن برگ شمعدانی عطری، سیب، و به.

 البته تدابیر پیشگیری و درمانی خاص‌تری دربارۀ کودکان، سالمندان، زنان باردار، بیماران خاص، مبتلایان آسم و برونشیت و فیبروز کیستیک، افسردگان، و بیماران قلبی‌عروقی وجود دارد که برای آن دیدن بیمار و ارزیابی بالینی لازم خواهد بود.

 به امید شادابی و تندرستی همۀ دوستان و روزهای پاکیزه

نویسنده: دکتر مجید انوشیروانی
 متخصص طب سنتی ایران، دانشگاه علوم پزشکی تهران

 توجه: تمامی کتب  و داروهای سنتی در استان اردبیل توسط گروه آموزشی دانشمندان جوان ارائه می شود.

نشانی:

اردبیل- بازار- روبروی مجتمع تجاری ۱۱۰( بازار ۱۱۰)- طبقه دوم - گروه آموزشی دانشمندان جوانتاريخ : یکشنبه دوازدهم آذر ۱۳۹۱ | 1:26 | نویسنده : نانوبیورادیولوژیست

در مضرات نوشابه

نوشابه حاوی ماده نگهدارنده بنزوات سدیم كه بسیار سمی و خطرناك و سرطان زاست، می باشد. طبق تحقیقات غیر رسمی،درصد این مواد در نوشابه ها از حد مجاز استاندارد، بالاتر است. كافئین و مواد رنگی موجود در نوشابه، برای قلب بسیار مضر بوده و سبب بیقراری و نامنظمی ضربان قلب میگردد. موجود در نوشابه ، موجب شل شدن CO همچنین وجود گاز 2 دریچه بین معده و مری شده و ایجاد ریفلاكس می كند. در نتیجه محتویات معده كه اسیدی هستند، وارد مری شده و ایجاد زخم در انتهای مری می كند. در نهایت ممكن است موجب بروز و در صورتی كه درمان نشود، سبب بروز « بارِت » بیماری خیلی سریع با مواد غذایی ،CO سرطان مری گردد. گاز 2 در حقیقت همان گاز co تركیب شده و وارد بدن می گردد؛ گاز 2موجود در بازدم انسان می باشد و به اندازه ای برای بدن مضر است كه دمیدن بر غذا مكروه عنوان شده است. چه رسد به اینكه یك بطری از این گاز خورده شود. اسید فسفریك موجود در نوشابه بر استخوان ها، مغز، و ماهیچه ها اثر می گذارد و مانع جذب كلسیم در این اندام ها می شود. اسید فسفریك با كلسیم استخوان ها رقابت كرده و كلسیم را از سطح استخوانی برداشت كرده وخود جای آن می نشیند و بدین ترتیب از طرفی سبب نرمی وپوكی استخوان شده و از طرفی رسوبات كلسیم وارد خون شده و ایجاد سنگ كلیه می كند. كاهش كلسیم در مغز موجب بروز احساس كسالت و رخوت می شود، همچنین كاهش كلسیم در ماهیچه ها موجب ضعف آن ها و در نتیجه ضعف جسمانی می گردد.
 مواد قندی موجود در نوشابه برای دندان ها بسیار مضر می باشد، همچنین یك عدد نوشابه به اندازه شش بشقاب برنج چاق كننده است.
 توصیه می شود به جای نوشیدنی های صنعتی از نوشیدنی های طبیعی مانند انواع شربت ها با عسل (آب لیمو، عرق بهارنارنج،شاهتوت، آلبالو و ...) و انواع دم كردههای گیاهی استفاده شود.تاريخ : جمعه نوزدهم آبان ۱۳۹۱ | 0:20 | نویسنده : نانوبیورادیولوژیست

نکاتی در مورد «به»

1. خوردن میوه به یا دمنوش و ربّ آن با شکم خالی موجب یبوست می شود. اگر «به» یا فرآورده های آن با فاصله کمی بعد از غذا مصرف شوند یبوست آور نخواهند شد، مگر آنکه غذا هم بسیار خشک باشد.

2. میوه به و دمنوش و ربّ آن برای جلوگیری از حالت تهوعی که به معده مربوط باشد بسیار مفید است.
...


3. خانم های بارداری که دچار تهوع صبحگاهی هستند می توانند صبح ناشتا مقداری میوه به را بصورت رنده شدۀ نرم بجوند و فرو دهند، یا مقداری ربّ به (حدود دو تا چهار قاشق غذاخوری) را با نان برشته آهسته آهسته بدون نوشیدنی و چای میل کنند. این ربّ نباید شیرین شده باشد و مزه ملس یا ترش و شیرین مؤثرتر است. نوشیدن دمنوش به بدون قند نیز در طول روز برای کاهش این تهوع در بانوان باردار سودمند است.

4. برای تقویت و سفت کردن بافت لثه و التیام زخمهای دهانی، مضمضه کردن مکرّر با آب به یا دمنوش آن بسیار سودمند است.

5. کسانی که پس از خوردن غذای سنگین دچار تپش قلب یا سرگیجه و صدای گوش می شوند باید علاوه بر تعدیل مقدار و نوع غذا، پس از صرف غذا مقداری به را با پوست آن به صورت رنده شدۀ نرم میل کنند و روی آن نیز آب ننوشند. خوردن یک تا دو قاشق غذاخوری ربّ به نیز به صورت مکیدن آهسته به کاهش این عوارض کمک می کند. مانند مورد 3 این ربّ نباید شیرین شده باشد و مزه ملس یا ترش و شیرین آن مؤثرتر است.
 
محقق:دکتر مجید انوشیروانی
متخصص طب سنتی ایران دانشگاه تهران
دکتر مجید انوشیروانی

توجه: تمامی کتب سنتی در استان اردبیل توسط گروه آموزشی دانشمندان جوان ارائه می شود.

نشانی:

اردبیل- بازار- روبروی مجتمع تجاری ۱۱۰( بازار ۱۱۰)- طبقه دوم - گروه آموزشی دانشمندان جوان
تاريخ : دوشنبه پانزدهم آبان ۱۳۹۱ | 0:20 | نویسنده : نانوبیورادیولوژیست

تدابیر سرماخوردگی

یک متخصص طب سنتی ایران، دم‌کرده گل گاوزبان را به همراه کمی لیموعمانی یک دم‌‌ نوش مناسب برای مقابله با سرماخوردگی دانست و گفت: این دم ‌نوش به شرط ترش نبودن، به‌‌ خصوص در ابتدای شروع علایم سرماخوردگی، یک نوشیدنی مناسب برای بهبود حال بیمار است.

 دکتر نرجس گرجی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران، با بیان اینکه یکی از مشکلات شایع در فصل پاییز ابتلا به سرماخوردگی است، اظهار داشت: یک درمان مناسب برای سرماخوردگی‌های ساده در این فصل، کدو حلوایی است که می‌تواند به صورت بخارپز به همراه کمی پودر نبات و دارچین مصرف شود.

دکتر نرجس گرجی

 این دستیار دکترای تخصصی طب سنتی ایران، تصریح کرد: چنانچه فرد مبتلا به سرماخوردگی از قوای جسمانی مناسبی برخوردار و آبریزش بینی و سرماخوردگی وی بدون علائم عفونت باکتریال باشد، بهتر است در طول مدت بیماری از سوپ و آش‌های ساده و گرم استفاده نماید و از مصرف نابجای آنتی ‌بیوتیک‌ها پرهیز کند.

 وی اضافه کرد: سرماخوردگی یا زکام، چنانچه کوتاه باشد و منجر به ایجاد عوارض دیگری در بدن نشود، یکی از راه‌های دفع مواد ناسالم از بدن افراد است و نباید جلوی آن گرفته شود.

 دکتر گرجی خاطرنشان کرد: در صورتی که فرد مبتلا به سرماخوردگی به علائمی هم چون تب و بدن‌ درد شدید، چرک گلو و دیگر علایم عفونت باکتریال دچار شود، حتما باید به پزشک مراجعه کند.

 وی هم‌ چنین با تأکید بر خودداری از مصرف خودسرانه داروهای گیاهی، افزود: بیماران می‌توانند در صورت تمایل به استفاده از روش‌های درمانی طب سنتی ایران برای درمان سرماخوردگی، به متخصصان دانشگاهی طب سنتی مراجعه کنند.

 مدیر گروه مفردات و گیاهان دارویی سایت طب سنتی تندرستان، یک آش ساده هم چون اسفیدباج را برای بهبود حال افراد مبتلا به سرماخوردگی مناسب دانست که با استفاده از برنج، جعفری و گشنیز، کمی تره و شنبلیله، بال و گردن مرغ، کمی روغن زیتون، مقدار کمی نمک و زردچوبه و در صورت تمایل مقداری کدو آماده می‌شود.

 دکتر گرجی در پایان یادآور شد: یک دم‌‌نوش مناسب هنگام سرماخوردگی به‌ویژه در ابتدای شروع علایم، دم‌کرده گل گاوزبان به همراه کمی لیموعمانی است. این نوشیدنی اگر زیاد ترش نباشد، موجب خروج مواد ناسالم از بدن فرد بیمار می‌شود.

 وی افزود: بهتر است فرد در طول مدت مصرف این دم نوش، با استفاده از پتو یا لحاف استراحت کامل داشته باشد تا کاملاً عرق کند.

 توجه: تمامی کتب سنتی در استان اردبیل توسط گروه آموزشی دانشمندان جوان ارائه می شود.

نشانی:

اردبیل- بازار- روبروی مجتمع تجاری ۱۱۰( بازار ۱۱۰)- طبقه دوم - گروه آموزشی دانشمندان جوانتاريخ : سه شنبه دوم آبان ۱۳۹۱ | 23:12 | نویسنده : نانوبیورادیولوژیست

آشنایی با

 ســرمه ســنگ
 (بهمراه توضیحاتی در مورد مسواک)

مـدرس: دکـتر رضـا منـتظـر
 (مؤلف، محقق و مدرس طب اسلامی)

عناوین مباحث درس:

* حفظ صحت و درمان امراض چشم در روایات

* سنگ سرمه (اثمد) و فوائد آن:
 1- تقویت چشم
 2- رویش و تقویت مژه ها
 3- درمان اشکریزش و آب مروارید و گلوکوم
 4- نورانیت چهره
 5- سلامت دهان و دندان
 6- تقویت باه
* زمان و دفعات استفاده از سرمه (اثمد)
* جنس ابزار سرمه
* دعای سرمه
* خاصیت آنتی بیوتیکی سرمه
* احراق اثمد

* مسواک
* رابطه دهان و چشم
* مقایسه اثر مسواک معمول با چوب اراک

دانلود صوت:

- قســـمت اول [29 دقیقه؛ 4.3 مگابایت] 

- قســمت دوم [29 دقیقه؛ 4.3 مگابایت] 

 دانلود فیلم:

فرمت فیلم: rm - RealMedia

[59 دقیقه؛ 96 مگابایت]

جهت اجرای فرمت rm - RealMedia می توانید از این نرم افزارها استفاده نمایید.

معرفي دو نرم افزار جهت پخش فرمت هاي real:

1) نرم افزار RealPlayer11
حجم: 12 مگابايت
پخش فرمت هاي real و ديگر فرمت ها

2) نرم افزار k-lite

حجم: 30 مگابايت
پخش فرمت هاي مختلف صوتي و تصويري.

 تاريخ : سه شنبه دوم آبان ۱۳۹۱ | 23:3 | نویسنده : نانوبیورادیولوژیست
جاطا منتشر کرد:

جزوه خاکشیر

مؤلف: استاد سید محمد موسوی

(رئیس مؤسسه پژوهشی طب سنتی و ایرانی پیک شفای اصفهان)

 زمان مصرف و کاربرد خاکشی:
خاکشی و نارسایی کلیه‌ها
خاکشی  و بوی بد دهان
خاکشی و سوء مزاج کبد از صفرا یا سودا
خاکشی و بیماران دیابتی
خاکشی و خرد کردن سنگ کلیه
خاکشی و بیرون ریزی جوش‌ها
خاکشی و درد دندان و عفونت لثه
خاکشی و بیماری های زنان
خاکشی و سرعت انزال
خاکشی و شوره و خارش سر
خاکشی و رفع تب
خاکشی در بحران بیماری‌های صعب‌العلاج
و....

 این کتاب کوچک چکیده سال‌ها تجربه در بکار بردن داروهای طب سنتی است. پزشکان زبده طب سنتی از سیستم‌های اصولی و علمی مکتب پر بار پزشکی طب سنتی پیروی می‌کنند. بنابراین آگاهی پژشکان، دانشجویان و صنف محترم عطاری از روش‌های اصولی استفاده از منضج(پزنده) و مسهل در علاج بیماری‌ها از مهمترین ضروریات به شمار می‌آید. در این کتاب کوچک تنها به یک داروی مشهور و کلیدی در طب سنتی ایران اشاره شده است که خود نشانگر دانش عظیم علوم پزشکی داروشناسی و روش‌های مصرف داروها در طب پر مایه سنتی ایران است.

منبع: پرتال جاطا

 تاريخ : سه شنبه دوم آبان ۱۳۹۱ | 22:35 | نویسنده : نانوبیورادیولوژیست

واکسن آنفلوانزا نزنید

نویسنده: دکتر رضا منتظر ( مدرس طب سنتی)

 این که واکسیناسیون شیوه موثری در افزایش سطح ایمنی است تردیدی نیست. این روش سالها قبل از تولد مدعیان غربی آن (مانند ادوارد جنر) در بلاد اسلامی رواج داشته و  از اکتشافات طب رایج نمی باشد.

لینک

طبق شواهد موجود واکسن یکی از مهمترین ابزار نظام سلطه است و از آن بتی ساخته اند تا همگان را مجبور به تبعیت از برنامه های طب استعماری نمایند. و ای کاش کاهنان این معبد دروغین فقط به دنبال کسب منافع مادی بودند ولی افسوس که به مثابه یک سلاح جنگی از واکسن بهره گرفته و سلامت مردم جهان را نشانه می روند. در چنین فضایی بحث اصلی ما پذیرش یا مخالفت با واکسیناسیون نیست بلکه مشکل ما عدم اعتماد به واکسن های وارداتی است. کاملا طبیعی است که انسان عاقل وقتی احتمال دهد که یک دارو یا واکسن سرطان زا باشد ریسک بیمار شدن را پذیرفته و از تزریق واکسن صرف نظر کند و با  شاعر هم آواز شود که:

"ما را به خیر تو امید نیست شر مرسان"

هر سال در ابتدای فصل سرما شاهد رواج تبلیغات واکسن آنفلوانزا و تشویق همگانی مردم به تزریق آن هستیم.

شرکتهای دارویی که خود را صاحب 50 سال تجربه در پیشگیری از آنفلوانزا معرفی می کنند و معلوم نیست با این همه تجربه چرا هر سال شیوع آنفلوانزا بیشتر و انواع خطرناکتر آن نیز به بازار می آید (البته بر بنده روشن است و در ادامه بحث برای شما هم کاملا روشن خواهد شد)، مدعی می شوند که واکسن آنها تا 90 درصد قدرت محافظت دارد. آنگاه شاهدیم که بیشتر مردم هرسال مبتلا به آنفلوانزا می شوند و لابد همه آنها جزء همان 10 درصدی هستند که باید گرفتار می شدند.

 و در راستای این تبلیغات سامانه اطلاع رسانی شبکه پزشکی کشور اعلام می کند که شما فقط اراده کنید. ما واکسن را حتی در منزل به شما می رسانیم:

و واکسن های وارداتی در همه داروخانه های کشور توزیع می شود :

و برای پزشکان از جمله خود من پیامک هایی می آید که واکسن مرغوب از شرکتهای "نوارتیس" و "گلاکسو" وارد شده و به قیمت تقریبی 12000 تومان در تمام داروخانه ها ارائه می شود. کسی هم صدایش در نمی آید که وزارت بهداشت، به چه اطمینانی از این شرکت ها که هر دو صهیونیستی هستند واکسن وارد می کنی؟

و این هم تصویر واکسنی که لطف کرده و رایگان به اتاق محل کار من آوردند و گفتند سوزن سرخود و آماده تزریق است و تا گرم نشده بزن به بازو. من هم عکس یادگاری از آن گرفتم و با احترام (البته به خاطر ارز بیت المال که صرف آن شده) داخل سطل آشغال انداختم.

این ها الطاف سال گذشته شرکتهای مهربان تر از مادر بود. تا ببینیم امسال چه میشود؟

البته باز عده ای ما را متهم نکنند که تاثیر مفید واکسن آنفلوانزا را برای برخی بیماران از جمله افراد مسن یا مبتلایان به ضعف سیستم ایمنی نفی می کنیم. خیر سخن ما روشن است. تجویز واکسن برای بیماران خاص کجا و تبلیغ فراگیر آن برای همه و واردات گسترده، آن هم از شرکتهای استعماری بد سابقه کجا؟تاريخ : سه شنبه دوم آبان ۱۳۹۱ | 12:6 | نویسنده : نانوبیورادیولوژیست

فالوده سیب

پیشنهادی ساده برای بهبود نیروی عاطفی و ذهنی در کسانی که دل شکسته و محزونند، یا دچار خستگی فکری هستند:
 به مدت 6 هفته، هر روز یک یا دو سیب گلاب رسیدۀ شیرین را رنده کرده، نصف قاشق تا یک قاشق غذاخوری گلاب و به اندازه سر قاشق چای خوری زعفران ساییده به آن بیفزایید و با هم مخلوط کنید.
 این ترکیب را یک ساعت پیش از غذا یا دو تا سه ساعت پس از غذا نوش جان کنید.
 می توانید آن را هنگام خستگی از کار روزانه، یا قبل از خواب شبانه مصرف کنید که در این صورت بهتر است زعفران کمتر باشد تا دچار کم خوابی و تاخیر در به خواب رفتن نشوید.

 با مداومت به این دستور، ضعف نیروی عاطفی و ذهنی کمتر خواهد شد و توانایی فرد برای چیرگی بر اندوه افزایش می یابد.

محقق:

دکتر مجید انوشیروانی
 دستیار ارشد طب سنتی ایرانتاريخ : سه شنبه دوم آبان ۱۳۹۱ | 12:2 | نویسنده : نانوبیورادیولوژیست

دم‌كرده به‌لیمو

به‌لیمو (‌1 قاشق غذاخوری) در یك قوری (2 لیوان آب جوش) ‌به همراه مقداری نبات دم كرده میل كنید.

 خواص: طبیعت گرم، ‌خواب‌آور،‌ آرام‌بخش، ‌ضد میگرن و سردرد و تپش قلب، تقویت حافظه و معده،‌ ضد نفخ و آسم.

منبع: کتاب تغذیه در طب ایرانی اسلامی  - دکتر غلامرضا کردافشاری

توجه: تمامی کتب سنتی در استان اردبیل توسط گروه آموزشی دانشمندان جوان ارائه می شود.

نشانی:

اردبیل- بازار- روبروی مجتمع تجاری ۱۱۰( بازار ۱۱۰)- طبقه دوم - گروه آموزشی دانشمندان جوانتاريخ : سه شنبه دوم آبان ۱۳۹۱ | 11:57 | نویسنده : نانوبیورادیولوژیست

دم‌كرده اسطوخودوس

اسطوخودوس (1قاشق غذاخوری) در یك قوری (2 لیوان آب جوش) ‌به همراه مقداری نبات دم كرده میل كنید.

 خواص: طبیعت گرم، آرام‌بخش اعصاب،‌ تقویت كننده‌ سلول‌های مغز،‌ ضد میگرن، ضد زكام و آسم و برونشیت، مسكن، درمان روماتیسم، ‌شستشو دهنده‌ كلیه، ضد اگزما.

 افرادی که بسیار گرم مزاج هستند از مصرف زیاد آن بپرهیزند زیرا باعث بی قراری و تشنگی می شود، اصلاح کننده آن در این وضعیت کمی شربت سکنجبین است.

منبع: کتاب تغذیه در طب ایرانی اسلامی  - دکتر غلامرضا کردافشاری

توجه: تمامی کتب سنتی در استان اردبیل توسط گروه آموزشی دانشمندان جوان ارائه می شود.

نشانی:

اردبیل- بازار- روبروی مجتمع تجاری ۱۱۰( بازار ۱۱۰)- طبقه دوم - گروه آموزشی دانشمندان جوان

 تاريخ : سه شنبه دوم آبان ۱۳۹۱ | 11:55 | نویسنده : نانوبیورادیولوژیست

دم‌كرده گل گاوزبان و لیموعمانی

مواد لازم:
 گل گاوزبان 3 قاشق غذاخوری، لیمو عمانی 2عدد، عسل 2 قاشق مرباخوری در هر لیوان، آب جوش 4 لیوان.
 طرز تهیه:
 لیموعمانی‌ها را سوراخ و یا از وسط نصف كنید، به همراه گل گاوزبان و آب جوش در قوری چینی بریزید و اجازه دهید روی حرارت غیرمستقیم به مدت 30 دقیقه دم بكشد. سپس دم‌كرده را در یك لیوان و یا فنجان بزرگ بریزید، عسل یا نبات را بیفزایید و هم بزنید تا كاملاً ‌حل شود و به آرامی میل كنید.

 خواص: این نوشیدنی آرام‌بخش است و برای پایین آوردن فشارخون و نیز رفع ناراحتی پروستات بسیار مفید است. همچنین برای کاهش دردهای ابتدای قاعدگی مفید است.

 در صورتی که گاوزبان بدون لیموعمانی مورد استفاده قرار گیرد باعث بالا رفتن فشار خون خواهد شد و برای کسانی که دچار افت فشار و ضعف شده اند مناسب تر است.

توجه: تمامی کتب سنتی در استان اردبیل توسط گروه آموزشی دانشمندان جوان ارائه می شود.

نشانی:

اردبیل- بازار- روبروی مجتمع تجاری ۱۱۰( بازار ۱۱۰)- طبقه دوم - گروه آموزشی دانشمندان جوانتاريخ : سه شنبه دوم آبان ۱۳۹۱ | 11:44 | نویسنده : نانوبیورادیولوژیست

رابطه افسردگی با مزاج

افراد دارای مزاج سرد و خشک نسبت به سایر مزاج ها معمولاً در شرایط ناگوار و دگرگونی های زندگی، قدرت انطباق و سازگاری کمتری نشان می دهند و بیشتر میل به درونگرایی و خیالپردازی دارند. از دیدگاه حکیمان، کسانی که دارای مزاج سرد و خشک باشند نسبت به سایر گروه های مزاجی برای ابتلا به افسردگی مستعدتر هستند یعنی با علل خفیفتری ممکن است به افسردگی دچار شوند.

 تصور می شود که اگر کیفیت خشکی در مزاج این افراد زیاد باشد افسردگی در آنان می تواند مزمن تر شود و در هر دورۀ افسردگی به مدت طولانی تری در این حال باقی بمانند؛ در حالی که اگر خشکی کمتری در مزاج داشته باشند در صورت ابتلا به افسردگی بهبود سریعتری داشته باشند. همچنین در این دیدگاه، کسانی که دارای سوءمزاج سرد و خشک یا سوءمزاج سودایی باشند با شدت بیشتری در معرض ابتلا به بیماری هایی مانند وسواس و افسردگی قرار دارند و ممکن است امور کوچک و کم اهمیت آنها را دچار اندوه و افسردگی شدید و طولانی مدت کند.

 البته اختلالات مزاجی دیگری نیز به خصوص در قلب و مغز ممکن است به افسردگی منجر شوند که درجای دیگری باید به آن پرداخت. همچنین عوامل دیگری مانند ضعف قلب و مغز، ضعف مزاج، عوامل وراثتی، عوامل محیطی گوناگون نیز در پیدایش افسردگی اثرگذار هستند.

 خوب است اشاره کنیم که برخی طبقه بندی های سرشتی در مطالعات دهه های اخیر نیز مشابهت هایی با یافته های حکیمان ایرانی دارند مانند تیپ سرشتی استنیک در طبقه بندی ارنست کرچمر، و تیپ سرشتی اکتومورف در طبقه بندی ویلیام شلدون که هر دو با مزاج سرد و خشک متناظر هستند و در مطالعات کرچمر و شلدون نیز همبستگی این دو تیپ بدنی با افسردگی، بدبینی، احساس ناامیدی، درونگرایی، و حساسیت ذهنی دیده شده است.

محقق:

دکتر مجید انوشیروانی
 دستیار ارشد طب سنتی ایرانتاريخ : چهارشنبه بیست و ششم مهر ۱۳۹۱ | 13:13 | نویسنده : نانوبیورادیولوژیست

طرز تهیه فرنی سنتی

مواد لازم:
 آرد برنج 2 قاشق غذاخوری، شیر 2 لیوان، شکر 2 قاشق غذاخوری، هل یا گلاب به مقدار لازم.

 طرز تهیه:
 آرد برنج را در آب شیره کشیده و با شیر بپزید تا شیره برنج به قوام آید. سپس شکر را در آن ریخته تا جوش آید و گلاب یا هل را در آن ریخته و از روی حرارت بردارید و در ظرف چینی بکشید.

 خواص: برای بیماری‌های عصبی و سردرد، چاق کردن بدن، تولید خون صالح و منی و تقویت نیروی جنسی مفید است. اولین بار برای رفع استفراغ و جلوگیری از ریختن سودا به معده تجویز شد

توجه: تمامی کتب سنتی در استان اردبیل توسط گروه آموزشی دانشمندان جوان ارائه می شود.

نشانی:

اردبیل- بازار- روبروی مجتمع تجاری ۱۱۰( بازار ۱۱۰)- طبقه دوم - گروه آموزشی دانشمندان جوان

 تاريخ : چهارشنبه بیست و ششم مهر ۱۳۹۱ | 13:10 | نویسنده : نانوبیورادیولوژیست

طرز تهیه نخودآب

مواد لازم:
 ۱- نخود 2۰۰ گرم
 ۲- پیاز متوسط 1عدد
 3- چوب دارچین 3 سانت

 طرز تهیه:
 نخود را از شب قبل خیس می کنیم و یکی دوبار آب آن را تخلیه می کنیم شعله را کم کرده و با حرارت ملایم نخودها را می پزیم در آخر که نخودها خوب پخته شد (باید آنقدر بپزد که کاملا وا برود) آن را صاف کرده و آب آن را مجدد روی حرارت ملایم می گذاریم تا به قوام بیاید. می توان آن را با یا بدون نان میل کرد.


 فواید:
 نخود دارای طبع گرم و خشک است و برای تقویت بنیه یکی از بهترین حبوباتی است که در غذاهای مختلف و متنوعی در سفره های سنتی ایران جایگاه ویژه ای داشته است در و برای همه سنین سفارش می گردد.
 برای تقویت نیروی جنسی و رفع ناباروریها نیز مصرف نخود به اشکال مختلف توصیه می شود به طور مثال به این افراد توصیه می شود روزی یک لیوان آب نخود تهیه و میل کنند. برای اینکار نخود را شب در آب خیس کنند و صبح آب آنرا صاف نموده و آن آب را با کمی عسل شیرین نموده و میل کنند. خود نخود را نیز پس از خیس خوردن می توانند خام یا پخته میل نمایند.

توجه: تمامی کتب سنتی در استان اردبیل توسط گروه آموزشی دانشمندان جوان ارائه می شود.

نشانی:

اردبیل- بازار- روبروی مجتمع تجاری ۱۱۰( بازار ۱۱۰)- طبقه دوم - گروه آموزشی دانشمندان جوانتاريخ : چهارشنبه بیست و ششم مهر ۱۳۹۱ | 13:6 | نویسنده : نانوبیورادیولوژیست

شربت جُلاب

مواد لازم:
 نبات سفید 1 کیلو، گلاب 3 کیلو، زعفران 5/0 مثقال.


 طرز تهیه:
 نبات و گلاب را با شعله ملایم بجوشانید در حین جوشیدن کف آن را بگیرید و صاف نمایید تا نصف شود. سپس زعفران را با گلاب حل کرده و به آن اضافه کنید. هنگام استفاده می‌توانید با آب سرد یا عرقیات مناسب و فرنجمشک و یا تخم ریحان و... بنوشند.

 خواص: جهت تقویت قلب و اعصاب و افسردگی مفید است. در بسیاری از دستورها به عنوان پایه شربت مورد استفاده قرار می گیرد.

توجه: تمامی کتب سنتی در استان اردبیل توسط گروه آموزشی دانشمندان جوان ارائه می شود.

نشانی:

اردبیل- بازار- روبروی مجتمع تجاری ۱۱۰( بازار ۱۱۰)- طبقه دوم - گروه آموزشی دانشمندان جوانتاريخ : چهارشنبه بیست و ششم مهر ۱۳۹۱ | 13:4 | نویسنده : نانوبیورادیولوژیست

طرز تهیه آب عسل طبی

شربت آب عسل


 مواد لازم:
 عسل 1 كیلو، آب 6 كیلو.


 طرز تهیه:
 عسل را با آب مخلوط كرده و روی حرارت ملایم بجوشانید و كف آن را مرتب بگیرید تا آب آن نصف شود.

خواص:  این نوشیدنی به ویژه در فصل های سرد اگر همراه با آب داغ به صورت ناشتا مصرف شود برای پاکسازی دستگاه گوارش از بلغم ها و مواد چسبنده بسیار مفید است.

توجه: تمامی کتب سنتی در استان اردبیل توسط گروه آموزشی دانشمندان جوان ارائه می شود.

نشانی:

اردبیل- بازار- روبروی مجتمع تجاری ۱۱۰( بازار ۱۱۰)- طبقه دوم - گروه آموزشی دانشمندان جوانتاريخ : چهارشنبه بیست و ششم مهر ۱۳۹۱ | 13:2 | نویسنده : نانوبیورادیولوژیست

شير پسته

مواد لازم:
 مغز پسته‌ خام تازه و سالم 50 گرم، عسل 3 قاشق غذاخوري، آب سرد 3 ليوان.

 
 طرز تهيه:
 پسته خام رو بوسیله دستگاه آسیاب کن، آسیاب می کنیم سپس تمامی مواد رو به مخلوط کن ریخته مخلوط می کنیم. بعد مخلوط شدن می بینید رنگ آب کاملا به رنگ شیر می زند. 


 خواص: اين نوشيدني خوش عطر و گوارا،‌ براي بيمارانی كه دچار كمبود آهن هستند بسيار مفيد و مناسب است ولي افرادي كه آهن خونشان بالاست،‌ بهتر است از آن زياد استفاده نكنند.

 منبع: کتاب تغذیه در طب ایرانی اسلامی  - دکتر غلامرضا کردافشاری

توجه: تمامی کتب سنتی در استان اردبیل توسط گروه آموزشی دانشمندان جوان ارائه می شود.

نشانی:

اردبیل- بازار- روبروی مجتمع تجاری ۱۱۰( بازار ۱۱۰)- طبقه دوم - گروه آموزشی دانشمندان جوانتاريخ : چهارشنبه بیست و ششم مهر ۱۳۹۱ | 12:56 | نویسنده : نانوبیورادیولوژیست

طرز تهیه ماءالشعیر طبی

دستور تهیه ماءالشعیر طبی چنین است:


 ۵۰ گرم جوی پوست کنده سالم (نه پرک و نه نیمکوب) را با چهار لیوان آب (یک لیتر)، با حرارت ملایم، آهسته بجوشانید تا وقتی که جوها به حالت شکفته و کاملاً پخته برسند. این زمان به طور متوسط ۴۰ تا ۵۰ دقیقه طول می کشد. پس از آن، تا این ترکیب سرد نشده، آن را صاف کنید و در جای خنک قرار دهید تا سرد شود. از این چهار لیوان بیش از سه لیوان جو به دست می آید که حداکثر دو روز در یخچال قابل نگهداری است. نوشیدن این مایع بهتر از هر نوشیدنی دیگری می تواند در برابر استرس گرمایی و تشنگی و تحلیل رطوبات، فرد را محافظت کند. البته کسانی که معده سرد و/یا تر داشته باشند بهتر است در هر لیوان آن یک قاشق مرباخوری عسل حل کنند و سپس آن را بنوشند.

ماء الشعیر طبی نباید غلیظ و ژله ای شود و الا تأثیر آن معکوس خواهد شد. اگر جو کاملاً مرغوب و مناسب باشد رنگ ماءالشعیر به سرخ ملایم و کمرنگ مایل می شود.

 هنگام مصرفِ عادی، ماء الشعیرِ به دست آمده باید تکان داده شود تا دُردی و بخش رقیق آن با هم مخلوط شوند و فرد از غذائیت ماء الشعیر نیز منتفع شود.

 در صورتی که نوشیدن ماء الشعیر همراه با رسوب آن برای خورنده خوشایند نباشد، می تواند فقط قسمت آبکی رقیق بالای آن را بنوشد و دُردی آن را دور بریزد، بدین ترتیب فرد از کیفیت سردی دهندگی و تری بخشی ماء الشعیر طبی بهره مند می شود ولی از غذائیت آن سودی نمی برد.

 مصرف این فرآورده خانگی به فرد (به خصوص فردی که مزاج گرم و خشک دارد) کمک می کند تا از خشکی پوست، زردی رنگ پوست بدن، گودافتادگی چشم ها، یبوست، غلظت خون، تحریک پذیری عصبی، آزردگی های کلیوی احتمالی و … دور بماند.

محقق:  دکتر مجید انوشیروانیتاريخ : چهارشنبه بیست و ششم مهر ۱۳۹۱ | 12:53 | نویسنده : نانوبیورادیولوژیست

سکنجبین یا سکنگبین

فواید:
- فرونشاننده صفرا
- برطرف کننده عطش
 -پاک کننده بلغم از معده و امعا
- خنک کننده
 -بازکننده انسدادهای کبدی (این مورد بیشتر در سکنجبین بزوری که با استفاده از بزرهای خاصی تولید می شود وجود دارد)


 مضرات:
 مضر معده، اعصاب، رحم، ریه، مثانه

 منع مصرف:
 - در معده های سرد و ضعیف
 - مبتلایان به ضعف اعصاب
-  مبتلایان به دردها و مشکلات رحمی
 - مبتلایان به تکرر و قطره قطره آمدن ادرار و سایر مشکلات مثانه
 - مبتلایان به زخم های گوارشی
 - در زمان حالت تهوع

 در این موارد هر قدر ترشی سکنجبین بیشتر باشد عارضه بیشتری دارد.

 بهترین حالت مصرف سکنجبین در افراد گرم مزاج و فصل تابستان است که به ویژه به همراه کاهو برای کاهش حرارت و ایجاد آرامش توصیه می شود.

 البته بیش از 1000 نوع دستور ساخت سکنجبین در کتب طب سنتی وجود دارد که بسیاری از آنها در بیماریها مورد استفاده قرار می گیرند.تاريخ : چهارشنبه بیست و ششم مهر ۱۳۹۱ | 12:49 | نویسنده : نانوبیورادیولوژیست

دمنوش بادرنجبویه

دمنوش برگ بادرنگبویه یا بادرنجبویه (Melissa officinalis):
 بی تردید این یکی از بهترین دمنوش های روزانه برای افسردگان است، البته در افسردگی تدابیر درمانی باید به صورت کامل و جامع و طی مدت زمان کافی و با ویزیت های دوره ای انجام شود، ولی نوشیدن این دمنوش را برای کمک نسبی به بیماران می توان توصیه کرد.


 به بیان حکیمان ایرانی، بادرنجبویه در تقویت قلب و مغز و پاکسازی این دو عضو حیاتی گیاه سودمندی است.


 نکته مهم این است که هنگام خرید آن باید بسیار هوشیار باشید زیرا متاسفانه در بسیاری از عطاری ها به جای برگ بادرنجبویه، اشتباهاً برگ گیاه دیگری عرضه می شود!

 مشخصۀ برگ بادرنجبویه اصلی این است که اگر آن را کف مال کنید و ببویید، بوی لیمویی لطیفی از آن به مشام می رسد.

 مقدار و روش مصرف:
 روزی دو بار، هر بار حدود 5 گرم از برگ بادرنجبویه را در قوری چینی ریخته، با یک لیوان آب جوش به مدّت 15 دقیقه روی بخار دم کنید. سپس تا گرم است آن را صاف کرده با کمی عسل یا نبات سفید یا نبات زعفرانی واقعی، یک ساعت پیش از غذا یا دو ساعت پس از غذا بنوشید.
 به یاد داشته باشید که اکثر نباتهای زردرنگ زعفرانی نیستند حتی اگر در میان آنها رشته ای از کلالۀ زعفران هم دیده شود!

 منع و احتیاط مصرف:
 مصرف برگ بادرنجبویه در مبتلایان کم کاری تیروئید مجاز نیست. در بارداری نیز به خاطر اثرات منقبض کنندۀ رحمی و اثرات ضد تیروئیدی اش بر روی جنین نباید مصرف شود.

محقق:
 دکتر مجید انوشیروانی
 دستیار ارشد دکتری تخصصی طب سنتی ایرانتاريخ : پنجشنبه بیستم مهر ۱۳۹۱ | 22:35 | نویسنده : نانوبیورادیولوژیست

سرماخوردگی

نخستین گوشزد مهم در مواجهه با سرماخوردگی آن است که تا حد امکان در دو سه روز اوّل از سرکوب آبریزش بینی و عطسۀ احتمالی با آنتی هیستامین ها پرهیز کنید؛ به خصوص اگر ترشحات بینی بسیار رقیق نباشند این امر اهمیت بیشتری دارد.
 به بدن فرصت بدهید که فرآیند پاکسازی و تخلیۀ مواد تباه را از طریق دفع ترشحات انجام بدهد و از کلونیزه شدن ویروسها در موکوس پیشگیری کند.
 به یاد داشته باشید که مصرف آنتی هیستامین به غلیظ شدن ترشحات دستگاه تنفس منجر می شود. غلیظ شدن و چسبندگی این ترشحات هم می تواند باعث انسداد در مجاری خروجی سینوس ها به بینی شود و هم باعث رشد بیشتر و کلونیزاسیون ویروسها در این بستر می گردد.
 هنگامی که ترشحات بینی و یا مجاری برونشی غلیظ باشند، مصرف آنتی هیستامین ها، منع شدیدتری دارد؛ اما اگر این ترشحات بسیار رقیق باشند و فرد دچار خارش و سوزش و گزش در بینی و چشم و سینه و گلو هم باشد، حتماً لازم است که ترشحات را به قوام غلیظتری آورد تا از روان شدن آنها و نفوذشان به گوش میانی یا مجاری تحتانی و کیسه های هوایی ریه جلوگیری شود. در این صورت نیز پیشنهاد ما مصرف آنتی هیستامین نیست بلکه توصیه می کنیم فرد سوپ جوی نیمه غلیظ همراه با عدس و ماش و اسفناج و کمی شلغم میل کند و از مصرف سیر و پیاز همراه با آن خودداری کند.

نویسنده: دکتر مجید انوشیروانی
 پزشک، دستیار دکترای تخصصی طب سنتی ایرانتاريخ : یکشنبه شانزدهم مهر ۱۳۹۱ | 12:12 | نویسنده : نانوبیورادیولوژیست

سس مايونز

از آنجا كه سرعت رشد ميكروب در سس مايونز بسيار بالاست، اين ماده حاوي مواد نگهدارنده (سربات پتاسيم وبنزوات سديم ) است كه سرطان زا هستند. به تجربه ثابت شده است كه در اقلام غذايي هيچ چيز به اندازه سس مايونز موجب صدمه به پوست صورت وجوش صورت نمي شود. همچنين استفاده طولاني مدت از سس مايونز موجب بروز سنگهاي صفراوي، ناراحتي هاي كبدي، آلرژي، چرب شدن سريع پوست و مو، و گرفتگي عروق ميگردد.
 از دید طب سنتی ایران نیز این ماده جزو غذاهای غلیظ و لزج بوده و مواد نامناسبی از آن تولید می شود.

منبع: سایت تندرستان

جایگزینی طب سنتی

مواد لازم

روغن مایع... یک لیوان

ارده ( پودر کنجد)... ۵ تا ۶ قاشق غذاخوری

سرکه ی سیب... ۵ تا ۶ قاشق غذاخوری

نخود پخته... ۶ تا ۷قاشق غذاخوری

سیر... یک حبه

نمک... ا قاشق چایخوری

فلفل قرمز... نصف قاشق چایخوری

آب لیموترش تازه... نصف لیوان

کتیرای گل اسیاب شده.... یک قاشق چایخوری

طرز تهیه:

 همه مواد رو در مخلوط کن، کاملا مخلوطش کنید تا سس یکنواختی به دست آید. در صورت رقیق شدن، یک قاشق غذاخوری، نخود پخته به سس اضافه کنید و مجدداْ آن را مخلوط کنید تا غلظت مناسبی پیدا کند.

این سس بسیار خوشمزه بوده و پایه ی سس های دیگر محسوب می شود.

این سس را می توان در سالاد الویه و سایر سالاد ها استفاده کرد. این سس، ملین دستگاه گوارش و لاغر کننده است.

منبع: ارمغان تندرستی - جمشید خدادادی صفحه ۲۲۳

 

 

 تاريخ : سه شنبه یازدهم مهر ۱۳۹۱ | 14:34 | نویسنده : نانوبیورادیولوژیست

تدابیر سلامتی در فصل پائیز

با فرارسیدن فصل پائیز، چهره شهر کاملاً دگرگون شده، درختان، جشنواره رنگ و هنر برپا می کنند، میوه های پائیزی با شکل و رنگ خویش، دلبری می کنند و طبیعت، قدرت خالق بی همتا را فریاد می کشد و همگان را به سپاس و ستایش ذات اقدس او به میهمانی سجاده عشق، فرا می خواند.
 از مصادیق شکر، رعایت اعتدال در امور و بهره مندی مناسب از نعمتهای حضرت حق و انجام شایسته تکالیف عبادی است که جز در پرتو دانش سلامت و رعایت آداب زیستی، تحقق نخواهد یافت. زیرا سلامتی، لازمه انجام امورات مادی و معنوی ما به شکل جامع و کامل می باشد. در این نوشتار برآنیم تا به برخی از این تعالیم که منطبق بر فرهنگ و طب گرانقدر ایرانی است، اشاره کنیم.


 از دیدگاه طب فاخر ایرانی، هر فصل سال، دارای تعریف، اقتضائات و مزاج خاصی است که آنرا از سایر فصول متمایز نموده و بر همین اساس، توصیه ها و تدابیر خاصی بر آن مترتّب است که ضامن حفظ صحت و پیشگیری از بروز بیماری و یا به حدّاقل رساندن عوارض و پیامدهای آن است.


 اغلب حکمای ایرانی، طبع پائیز را در سردی و گرمی، معتدل و از نظر تری و خشکی، خشک میدانند. البته برخی نیز آنرا دارای مزاج سرد و خشک دانسته اند. شاید بتوان این اختلاف را ناشی از تعریف و یا حدّ پائیز دانست و یا آنکه آنرا بر اساس اوایل یا اواخر فصل در نظر گرفت. احتمال دیگر نیز، اطلاق سرد به نسبت فصل قبل تابستان است. از سوی دیگر با توجه به اینکه در پائیز، بامدادان و شامگاهان، دارای دمایی سرد و نیمه روز دارای دمای گرم است، این اختلاف در طبع، قابل توجیه می گردد*.

 زمان این فصل، اگرچه در نگاه اول کاملاً بدیهی و روشن به نظر می رسد، ولی با توجه به تفاوت زمان شروع و پایان فصول از دیدگاه طبی، تقویمی و نجومی، طرح این نکته در اینجا ضروری است.


 پائیز از نظر منجّمین، از ابتدای برج میزان تا انتهای برج قوس و ابتدای برج جدی است**. وقتی آفتاب به اول برج میزان برسد، چون فاصله آن از سمت الرأس مساوی و مانند ابتدای بهار است، لذا در سرما و گرما معتدل باشد. ولی از نظر تری و خشکی معتدل نیست. زیرا گرمای تابستانی، رطوبات را تحلیل برده و خشکی، غالب گردیده است و این خشکی با خشکی تابستان متفاوت است. از طرفی بر اساس تقویم های نجومی، رخداد پائیز را از هفدهم ایلول تا پانزدهم کانون اول می دانند***. به جهت غامض بودن مطلب و رعایت اختصار، به همین اندک اکتفا میکنیم.

 از نظر حکمای ایرانی، پائیز زمانی است که هوا نه آن چنان گرم است که نیازمند خنک کننده باشیم و نه آن چنان سرد که مجبور باشیم خود را مانند زمستان بپوشانیم. از سوی دیگر، از نشانه های شروع پائیز، ابتدای برگ ریزان، فقدان ثمر تازه درختان، تغییر رنگ برگها و میوه ها و افسردگی گیاهان است.

 همانطور که ملاحظه می شود، بر اساس این تعریف، پائیز می تواند بر اساس ارتفاع منطقه، عرض جغرافیایی، نوع خاک، میزان بارندگی و رطوبت، فاصله تا دریا، نوع بادها، وجود یا عدم کوهها و ... از نظر زمان شروع و پایان و طول مدّت، متفاوت باشد.


 از نظر طب ایرانی، فصول مختلف؛ حتی یک فصل در سالیان مختلف، ممکن است با هم مساوی نباشند(بر خلاف دیدگاه نجومی) و همچنین بر همین اساس، معمولاً فصول بهار و پائیز از تابستان و زمستان کوتاهترند.
 خشکی پائیز موجب لطافت هوای آن است و هوای لطیف از سرما و گرما، زود منفعل می شود. از همین روی، ابتدا و انتهای روز، سرد و اواسط روز گرم است و همین عدم تعادل در دمای هوا، زمینه بروز بسیاری از بیماریها است که در ادامه بدان خواهیم پرداخت.


 هر فصل سال برای کسانی که مزاج صحی آنان با آن فصل متناسب است، سازگار می باشد و برای مزاج غیرمتناسب، ناسازگار است. مثلاً پائیز با مزاج سرد و خشک خود برای افراد با مزاج گرم و تر، بسیار مناسب و عامل صحت است و مانند دارو عمل می کند و برای افراد با مزاج مشابه خود یعنی سرد و خشک، به منزله تشدید علائم و بروز بیماری است. البته این امر به شرطی است که فصول در اعتدال مزاجی خویش باشند و گرنه فصل غیرمتعادل، برای همه افراد زیانکار خواهد بود.


 از سوی دیگر، هر فصل بیماریهایی درپی دارد که متناسب با طبع فصل است. اگر فصلی زودرس یا دیررس آغاز گردد و یا به درازا کشد، تبعات زیادی خواهد داشت. البته عامل این تغییرات، زمان نیست؛ بلکه تغییر حالت و کیفیت مزاج است.


 هر فصل به مقتضای مزاج خویش و نوع تغذیه ای که غالب مردم برمی گزینند، دارای شیوعی در بیماری-های خاصی است که در افراد با مزاج مشابه آن، شایعتر و شدیدتر است. از سوی دیگر، با همین استدلال، هر فصل می تواند امراض متضاد طبع خود را برطرف کند. پائیز نیز با توجه به طبع خشک و متمایل به سرد خود- خصوصاً در میانه و اواخر این فصل- زمینه ساز بروز بیماری های سرد و خشک(سوداوی) خصوصاً در سالمندان و افراد با مزاج سودا می¬باشد.

 قابل ذکر است که بدترین پائیز، پائیز خشک و کم باران است؛ خاصه اگر تابستان نیز بسیار گرم بوده باشد. طبع پائیز متضاد مزاج روح، حیوان و نباتات است و لذا با خمودگی، ضعف قوا، ضعف حیوانات و گیاهان، فقدان ثمرات و سقوط برگ¬ها مناسبت تام دارد.


 حکما فصل پائیز را فصل پر بیماری ای می دانند و دلیل آنرا نیز متغیّربودن هوا در طول روز، وجود اخلاط فاسد باقیمانده در بدن از فصل تابستان به جهت خوردن میوه های زیاد، ضعف قوت، تحلیل رفتن اخلاط رقیق و بقای اخلاط غلیظ به علت سردی هوا، غلبه صفرای تابستانی و سودا، ناتوانی باقیمانده از تابستان، کم خونی و ... می دانند.


 • بیماری های شایع یا تشدیدشونده در این فصل عبارتند از خارش پوست، اگزما، شوره، ترک پوست، دردهای مفاصل، ورم های سوداوی و سرطان ها، درد و بزرگی طحال، تبها، ادرار قطره-ای(تقطیرالبول)، سخت ادراری(عسرالبول)، کم خونی، جنون، وسواس، افسردگی، ورم لوزه، دردهای سیاتیکی، انسدادهای امعاء، سکته، ورم حلقی، سکته، انگل¬های گوارشی، بیماری¬های ریوی، عفونت¬های ویروسی پوستی.

 
 • تدابیر نامناسب در این فصل عبارتند از:

 مواجهه با گرمای نیمروز و سرمای بامداد و شبانگاه، پوشیده نداشتن سر، خوابیدن در جای سرد، استحمام با آب سرد، نوشیدن آب سرد، کثرت مجامعت، خوابیدن با معده پر، استعمال مسهلات قوی، فصد و حجامت و هرکاری که خون را کم کند، قی کردن، خواب و بیداری به افراط یا تفریط، غذاهایی مانند گوشت گاو و گوساله، کنسروها، فست فودها، ادویه¬های تندوتیز، ترشی ها، سرخ کردنی ها، بادمجان، عدس، قارچ، حرکات بدنی زیاد، غم و اندیشه کثیر، کم خوری و امساک، تعریق بسیار، میوه های تابستانی، افراط در لبنیات، چای پررنگ، قهوه، نسکافه، کاکائو، شکلات، آدامس، یخ، سس ها، افراط در مصرف سیر و پیاز، شوری ها و گوشت نمک سود، چیپس و پفک و امثال آن و ...

 • تدابیر مناسب در این فصل عبارتند از:

 مصرف مواد غذایی و نوشیدنی مایل به گرم و تر مانند گوشت بره، بوقلمون، مرغ فربه، خربزه، موز، انگور، مویز، زیتون، خرما، انجیر، حلیم، عسل، شیرینی طبیعی، حلوای طبیعی، مرباهای طبیعی از میوه های مناسب، شربت گلشکر، شربت عسل، مغز خشکبار، آش های ساده و همچنین موادی مانند انار میخوش، سیب، به، گلابی، هویج، استفاده از عطریات معتدل، چرب کردن بدن با روغن های مناسب مانند بادام و بنفشه، پوشش مناسب در طول روز متناسب با ساعت روز، حمام معتدل با آب نیم گرم و ...


 امیدواریم این نوشتار نقشی هرچند اندک در ارتقای سطح علمی و بهبود سطح سلامتی خوانندگان فرهیخته داشته باشد و یا حداقل انگیزه ای برای مراجعه به کتب مرجع و کسب اطلاعات بیشتر فراهم نماید.


 *: از دیدگاه طب سنتی، بهار دارای مزاج معتدل(گرم و تر به نسبت زمستان)، تابستان دارای مزاج گرم و خشک، پائیز دارای مزاج سرد و خشک(برخی معتدل و خشک دانسته¬اند) و زمستان دارای مزاج سرد و تر است.
 **: ماههای شمسی در زبان عربی به ترتیب عبارتند از:

 حَمَل، ثور، جوزا، سرطان، اسد، سنبله، میزان، عقرب، قوس، جُدَی، دَلو و حوت که معادل ماه های دوازده¬گانه شمسی در زبان فارسی هستند.
 ***: ماه های رومی به ترتیب عبارتند از:

 آزار، نیسان، ایار، حزیران، تموز، آب، ایلول، تشرین اول، تشرین دوم، کانون اول، کانون دوم و شباط. ایلول از 23 شهریورماه تا 21 مهرماه است و تقریباً معادل ماه سپتامبر میلادی است. ایلول در تقویم سریانی معادل ماه ششم و در سال عرفی یهودیان، معادل ماه دوازدهم می باشد. این کلمه، ریشه سامی دارد.

 منابع:

 1. طب الرضا(ع)
 2. قانون در طب
 3. حافظ البدن فخر رازی
 4. قانونچه در طب
 5. خلاصه الحکمه
 6. الاغراض الطبیه و المباحث العلائیه
 7. ذخیره خوارزمشاهی
 8. حفظ الصحه ناصری
 9. کامل الصناعه الطبیه
 10. بحرالجواهر
 11. مروری بر کلیات طب سنتی ایرانتاريخ : چهارشنبه بیست و نهم شهریور ۱۳۹۱ | 12:47 | نویسنده : نانوبیورادیولوژیست

امتحان اخلاط به صورت تصویری

تصویر شماره یک:

تصویر شماره دو:

تصویر شماره سه:

تصویر شماره چهار:

 تصویر شماره پنج:

 

دانلود و خواندن جزوه مزاج شناسی  

 جواب ها:

تصویر شماره یک: سوداوی

تصویر شماره دو: خشکی مزاج

تصویر شماره سه:  بلغمی

تصویر شماره چهار:  امتلا

تصویر شماره پنج:  صفراوی

 

 

 تاريخ : سه شنبه بیست و هشتم شهریور ۱۳۹۱ | 22:5 | نویسنده : نانوبیورادیولوژیست

کارشناسی ارشد طب سنتی

 همانطور که می دانید کارشناسی ارشد  رشته طب سنتی فقط در انحصار پزشکان است و فقط پزشکان می توانند در این رشته ادامه تحصیل بدهند.

مواد درسی رشته طب سنتی در ۷ سال پزشکی خوانده نمی شود. پس چرا ارشد این رشته برای سایر گروه های پزشکی که خیلی هم راغب به ادامه تحصیل در این رشته هستند نمی باشد.

تنها چیزی که پزشکان  تا حدودی بر ان مسلط هستند علوم بالینی است اما می شود که این درس هاریسون و سیسل را خواند.

پیشنهاد:

 ارشد این رشته هم برای پزشکان محترم باشد هم برای پیراپزشکان و پرستاران.

پزشکان همون منابع رو که وزارت بهداشت تعیین کردند بخونند اما پیراپزشکی ها برای ارشد این منابع رو بخونند:

- بیوشیمی

- میکروبیولوژی

- اناتومی( جنین شناسی- نوروآنانومی- استخوان شناسی -  و...(

-  فیزیولوژی

- کلیات پزشکی( یه کتابی در این مورد تو بازار هستش).

- صرف و نحو عربی ( البته زیاد مهم نیست).

- مروری بر کلیات طب سنتی

 وقتی که از پل ارشد گذشتند، دروس بیمارشناسی رو همراه دروس طب سنتی بخونند و یک سالی نسبت به پزشکان دیر تمام کنند.)

 اما دوره دکتری برای هر دو یکسان باشه.